نجف قلی خان صمصام السلطنه

   نجف‌قلی‌خان بختیاری، برادر بزرگ‌تر سردار اسعد در سال 1267 قمری در چهارمحال و بختیاری متولد شد. (در برخی منابع سال تولد وی 1271 قمری ذکر گردیده است). وی دومین فرزند پسرحسینقلی خان ایلخان بختیاری و مادرش حاجیه بی‌بی مهرافروز دختر شفیع خان نوه حبیب‌الله خان جد خوانین بختیاری بود.

 


احمدی بختیاری

احمدی بختیاری

عبدالحسین احمدی فرزند حاج ابوالفتح خان سیف السلطنه از طایفه احمدخسروی است. در سال 1321قمری(1280شمسی) متولد شد.  تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خود به پایان رساند و شهرهای اصفهان و تهران به کسب فضایل و معلومات و تحصیل معارف اسلامی وادبیات فارسی پرداخت و زبان فرانسه و انگلیسی را فراگرفت. ابتدا در وزارت دارایی با سمت مترجم وارد کار شد سپس در تشکيلات جديد دادگستری به خدمت قضايی مشغول گرديد و تمام مراحل قضايی را از دادياری تا دادسرای تهران تا رياست شعبه ديوان کشور طی کرد. در خلال مشاغل قضايی چندی در بانک صنعت و معدن ايران و مدتی در بيمه های اجتماعی کارگران رياست داشت. آخرين سمت وی رياست شعبه يازدهم ديوان کشور بود.

بابا رستم بختیاری،استاد عرفای بزرگ

بابا رستم بختیاری ، استاد عرفای بزرگ

بابا رستم بختیاری یک ار عارفان مشهور قرن سیزدهم قمری است که در ابتدای دوره قاجاریه می زیست. وی  که با نام  رستم بیک نیز شهرت دارد ، یکی ازمشایخ سلسه چشتیه بود. « وی سیدی از افراد ایل بختیاری بود که ابتدا لشگری بود و در قوای نظامی اشتغال داشت اما به وادی سیر و سلوک قدم نهاد »(1 )و به مراتب بالای عرفان و معنویت دست یافت. بابا رستم پس از خروج از منصب نظامی گری،  در شهر اصفهان سکونت اختیار کرد و در تکیه «  مادر شازده » یا تكيه شيخ محمد تقي رازي تخته فولاد که در بخش جنوب غربي تخت فولاد و شمال تكيه خوانساري قرار دارد ، بسر می برد.  اصل تكيه به پيش از دوره قاجار مي رسد. اما وقتی مریم بیگم دایه سیف الدوله سلطان محمد میرزا  فرزند فتحعلی شاه حاکم اصفهان در سال 1246 قمری وفات یافت این تکیه و مقبره برای وی ساخته شد. به همین خاطر تکیه به نام « مادر شاهزاده » مشهور است. این تکیه و بسیاری از تکایای دیگرموقوفاتی داشتند که در آمد حاصله از انها صرف تامین هزینه های نگهداری این تکایا و همچنین پرداخت حقوق خادمان و نگهبانان می شد. به همین خاطر این تکایا می توانست جایی برای سکونت ، زهد ، عبادت و ریاضت باشد. نقل می کنند برخی از این تکیه ها دارای دخمه هایی بودند که جایگاه عرفا و صوفیان بود. در تکیه مادر شاهزاده نیز  چله خانه وجود داشت که در سمت غربی تكيه قرار دارد كه در آن اهل دل 40 روز به روزه و عبادت مي‌نشستند.  در کتاب « تاریخ اصفهان » از  بابا رستم ، با نام رستم بیک یاد می شود که از مشایخ سلسله چشتیه بود و در مقبره شاه سید علی اکبر قمیشه مدفون است.( در 18 کیلومتری شمال شرقی شهرضا در حاشیه جاده اصفهان – شهرضا)  پس از مرگ بابا رستم ، حاج میرزا صادق تخت فولادی جانشین وی گردید.»(2 )   

حاج شیخ سیف الله راجی

 حاج شیخ سیف الله خان راجی

شیخ سیف الله خان فرزند لطفعلی فولادوند فرزند قاسم خان مالک و از خوانین ناحیه بختیاری بودند. شیخ سیف الله در سال 1228 هـ .ش درروستای ذوالقدر به دنیا آمد. او درکودکی از هوش بسیار و پشتکار زیادی برخوردار بود و در کودکی فنون نظامی و جنگجویی آموخت تا جایی که در تیراندازی وسوارکاری رقیب نداشت. بسیار جدی و دلیر بود  تا آنکه بر اثر اختلافات خانوادگی مدتی دور از خانه زندگی میکند اما پس از مدتی دوباره برمیگردد.به خاطر عشق وعلاقه به علم و دانش به قم میرود و مقدمات علوم فقه واصول و حکمت را نزد اساتید آنجا فرا می گیرد و هشت سال در درس آیه الله حاج شیخ عبدالکریم حائری شرکت می کند و درجات خوبی را در فقه و حکمت بدست می آورد.سپس به «کندر» بر می گردد و در آنجا مشغول تبلیغ و ترویج مسائل مذهبی واحکام شرعی می شود و پس از مرگ پدر مالک زمین های زیادی می شود ولی این موضوع از قداست و تقوای او کم نکرد

ابوالقاسم بختیار،پزشک شهیر بختیاری

  ابوالقاسم  بختیار ، پزشک شهیر بختیاری

دکتر ابوالقاسم بختیار درسال ۱۲۵۰ شمسى در بروجن  به دنيا آمد..پدرش جعفرقلى خان از سلسلسه خوانین بختیاری، مرد فقیری بود که از او  چيزى جز يك خرقه و كاسه درويشى برايش به جا نمانده بود. درپنج سالگى به مكتب خانه رفت. ابتدا به سختی زندگی می گذراند.در نوجوانی    به مشاغل گوناگونی از جمله فروشندگی ، کفاشی ، مغازه داری ، دوره گردی در کوهستان های بختیاری روی آورد. استعداد سرشار اما نهفته وی و علاقه اش به دانش او را به معلمی و مکتبداری سوق داد و بیشتر جوانیش را در کسوت معلمی سپری کرد. سپس عازم اصفهان شد ، مدتی در این شهر بسر برد. در سال ۱۲۸۹ هجری شمسی در ۳۹ سالگی د ر حالى كه شوق تحصيل در دلش زبانه مى كشيده است، دانش آموز دبيرستان آمريكايى (دبيرستان البرز بعدى) تهران مى شود. پس از پايان تحصيلات متوسطه و دريافت ديپلم، قصد ادامه تحصيل در رشته پزشكى (آرزويى كه از ابتداى كودكى بعد از ابتلا به آبله در سر پرورانده) داشته است. و بالاخره با راهنمايى و تشويق رياست دبيرستان، دكتر «ساموئل جردن»،  و به خرج خود و با اتکاء به بازوان خود راهى آمريكا مى شود و در سنين ميانسالى، در سال ۱۲۹۸ شمسى وارد نيويورك مى شود. پس از مدتى، نخست در دانشگاه كلمبيا به تحصيل پرداخته، سپس آموزش
 دانشگاهى خود را در دانشگاه هاى ايووا (Iowa) و داكوتاى جنوبى (South Dakota)  دنبال كرده است. وى در سال ۱۲۰۳ش (۱۹۲۳م)موفق به اخذ درجه كارشناسى (BA) از دانشگاه داكوتاى جنوبى شده است. اما او همچنان در فكر آموختن بوده است، از اين رو به دانشگاه سيراكيوس رفته تا در رشته پزشكى به تحصيل بپردازد و سرانجام با تلاش و جديت و مقاومت چشمگير، به رغم سختى ها و تنگناى مالى و تحمل رنج و مشقت فراوان  دوره كارورزى پزشكى (انترنى) را به پايان مى برد. بعد از آن نيز از پاى نمى نشيند و با گذراندن دوره جراحى در بيمارستان Bellevune، آموزش پزشكى خود را در سن ۵۵ سالگى  به اتمام  رساند.

خاندان موگهی

 موگویی ،خواجه موگهی ، موگهی یا مغویی یکی از  بابها وشاخه های مهم چهارلنگ بختیاری است که شخصیتهای بزرگی در حوزه علم و دانش در آن رشد و پرورش پیدا کرد. بسیاری از این شخصیتهای برجسته در شهر شوشتر در محله ای به نام « موگهی» سکونت داشتند. که خود بر جایگاه رفیع این باب و شخصیتهای آن دلالت دارد.برخی از شخصیتهای مشهور آن به شرح ذیل معرفی می شود:
1- آخوند ملا محمد علی بن ملا جاگیر بن حاجی خضر موگهی ، از علماء عصر فتحعلی خان واخشتوخان حاکم شوشتر بود.وی اهل زهد و ورع و از عالمان فاضل قرن یازدهم هجری قمری بود در شیراز و اصفهان تحصیل فنون  وکمالات نموده بود.

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: