آشنایی با فریبا علاسوند کارشناس مسایل زنان

یکی از افتخارات امروز بختیاری ها ،شخصیت فرهیخته و صاحب نظری همچون سرکار خانم «فریبا علاسوند» است که می تواند نماد و نماینده ای راستین از فرهنگ و اصالتهای شیعی بختیاری و معرف زنان با ایمان،عفیفه و پاکدامن ،سخت کوش و پرتلاش بختیاری باشد.وی که به حق نمونه موفق یک زن ایرانی است،تحصیلات حوزوی خود را از حوزه علمیه موفق مسجد سلیمان آغاز کرد سپس رهسپار حوزه علمیه پرافتخار قم شد و توانست مدارج علمی را با موفقیت پشت سر گذرانده و در حال حاضر در حوزه های علمیه و دانشگاهها به تدریس و پزوهش اشتغال دارد و افتخاری برای بختیاری و بختیاری هاست.مدتها بود در فکر جمع آوری اطلاعاتی در باره این شخصیت علمی بودم تا اینکه پایگاه خبری ایبنانیوز مطلب زیر را درباره وی منتشر کرد که ملاحظه می فرمایید.

علوم انسانی به ویژه فقه و حدیث موضوعاتی هستند که زنان جامعه اسلامی به آنها علاقه مندند و یکی از زنان فرهيخته و فعال در این عرصه، سرکار خانم فريبا علاسوند است. وي از اهالي منطقه لهرب (Laharb) در بخش گل گير (Golgir) شهرستان مسجدسليمان و متولد ۱۳۴۶ در شهرستان نفتخيز آغاجری از توابع استان خوزستان است. او تحصیلات حوزوی خود را از سال ۱۳۶۹ آغاز کرد و بعد از سالها تحصیل و کسب علم به مرتبه استادی حوزه و دانشگاه در رشته های فقه، اصول، فلسفه و کلام و... رسید. ایشان در حال حاضر عضو دفتر مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم است و تالیفاتی همچون «مهارت های زندگی با رویکردی دینی»، «زنان در موازنه حق و تکلیف»، «زنان در سیره پیامبر(ص)» و... دارد. همچنين مقالاتي با عناوين «اگر زن نباشی»، «فقه زنان»، «حیطه حضور حاکمان در عرصه خصوصی خانواده؛ بخش اول و دوم»، «اصلاحات در حکومت علی (ع)»، «حیات بخشی احكام در نظام كيفري اسلام»، «زن، جمعه و جماعات»، «فمینیسم؛ خاستگاه کنوانسیون»، «زن؛ حقوق برابر» و... از ايشان در اينترنت قابل دسترسي مي باشد.

 خانم فريبا علاسوند با تلاش خستگی ناپذیر در زمینه شناسایی آسیبها و نیازها ی فرهنگی دینی بانوان و زمینه سازی جهت اثربخشی بیش از پیش حضور اجتماعی زنان داشته است. وي در مجموعه مناظرات خود، "وسترنیزم" و آهنگ رو به زوال مدرنیته با مختصات سرمایه داری لیبرالیسم یا حرکتهای چپ رادیکالی را برطرف کننده بحران زن منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نمی داند و خوساتار بهره گيري از فرهنگ و معارف اسلامي - ايراني براي حل معضلات زنان مي باشد. وي همچنین، در بخشی از مجموعه مقالات خود تحت عنوان اصلاحات در حکومت علی(ع) و با استناد به آیات قرآن مجید، عامل اصلی فسادهای اجتماعی را سرچشمه گل آلود فسادهای اقتصادی و شکاف بین فقیر و غنی دانسته و به وجود آوردن طاغوتهای اقتصادی که آدمیان را از تخت عزت بندگی خداوند به ذلت بندگی انسان سقوط میدهد، بر می شمارد. وي همچنین در بحثی تحت عنوان "زن، جمعه و جماعت" با بهره گیری از سیره معاصرین عصر نبوت، حضور یافتن زنان در جماعات را از نظر تاریخی نماد ارزشمند و بسیار روشن حضور اجتماعی زن در جامعه اسلامی بیان می نماید.خانم علاسوند
به هر حال، با توجه به تفاسیر مغرضانه غرب از مسائل زنان در فقه اسلامي و وضع كنوني جوامع مسلمين، و تلاش جریانهای صهیونیستی برای انحراف جویندگان حقیقت، دانشمندان بزرگی همچون سرکار خانم فریبا علاسوند كه مايه افتخار مردم بختياري و زاگرس مياني هستند و با تلاشهای بی وقفه خود در قالب ارائه مقالات، سخنرانی و مناظرات در داخل و خارج از كشور،‌ راهکارهای لازم جهت رسیدن به وضعیت مطلوب و آرمانی زنان جوامع اسلامی را معرفی مي نمايند،‌ مايه مباهات برای زنان ایرانی است. اميد كه سركار خانم علاسوند، با نگاه راهبردي خود، در فصت مناسب تحليلي از وضع مسائل زنان در زاگرس مياني ارائه كنند و راهكارهاي ثمربخش ايشان براي ارتقاي حضور اجتماعي زنان در اين خطه از ايران عزيز را شاهد باشيم.

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: