شیخ یعقوب بختیاری

 شيخ یعقوب  بختياری

شیخ یعقوب ابن ابراهیم ابن جمال الدین بن ابراهیم البختیاری الحویزی الاصفهانی در آغاز نیمه دوم قرن یازدهم ه.ق. در منطقه بختیاری دیده به جهان گشود. وی در شوشتر ، هویزه و شیراز به تحصیل علوم دینی پرداخت. در شهر شوشتر در محضر سید نعمت الله محدث جزایری کسب فیض نمود و بیشتر اوقاتش در شهر شوشتر بود وی عالمی فاضل و يكى از اعلام تفسيرى قرن يازدهم و دوازدهم  هجرى در دوره صفویه بود که در ادب ، فقه و حدیث و تفسیر تبحر فراونی داشت. چون بخشی از عمر خود را در حوزه علمیه هویزه که در آن روزگار حوزه ای معروف بود ، گذراند ملقب به هویزی گردید. وی به شهر اصفهان نیز مسافرت کرد و بخشی از عمر خود را در این شهر به تحصیل و تدریس علوم دینی و ارشاد مردم اختصاص داد و از این جهت به اصفهانی نیز شهرت پیدا کرد.« سید عبدالله جزایری» در کتاب « تذکره شوشتر» در باره وی می نویسد:

  « وی در علوم عربیّت از نحو و صرف و لغت و معانی و قرائت نظیر نداشت و در فقه و حدیث و اصول نیز مسلم و مرجوع الیه بود و مصنّفات بسیار مبسوطه و مختصره و حواشی بر اکثر کتبی که از نظر گذرانیده بود نوشته نهایت چون در امر فتوی قدری تعجیل و به روایات شاذّه و اقاویل مجهوله متروکه بسیار تعویل می نمود مصنّفات فقیّهه ی او مهجور و فوائد و تحقیقات او غیر مشهور مانده و او از جمله ی معمّرین بود و در سال چهل و هفت در حویزه وفات نمود.» (جزایری ، 1384:155).سید عبدالله جزایری که از شاگردان شیخ بود ، کتب و مباحث « مقدمات » ، « الصلاه » و « الکشاف » را از ایشان تلمذ نمود.
شیخ یعقوب که عالمی بزرگ و صاحب فتوا بود از چنان توانایی و اشراف برخوردار گردید که برکتب زیادی حاشیه و توضیحات نوشت ، مانند:
1-  شرح کامل صحیفه سجادیه  که مرحوم صدر صاحب شیعه آن را  مشاهده نموده است.
2- شرح الشرائع
3- شرح زیده الاصول
4- حاشیه الفیه شهید
5- شرح فروع الکافی
6- حاشیه علی تصریف زنجانی
7- حاشیه کنز العرفان
8- شرح دیباچه حاشیه ملاعبدالله
9- حاشیه علی تهذیب المنطق الشهابادیه
10- حاشیه بر مغنی اللبیب
شیخ صاحب تالیفات فراوانی نیز بود که عبارتنداز :
11- الاعتبار فی اختصار الاستبصار (  در کتاب تذکره القبور الاسفار آمده است) در سه جلد
در تجوید القرآن
12-الجرائد در اخلاق الخرائد فى الاخلاص
13- صوافی الصافی: اين تفسير كه برگزيده هايى از تفسير الصافى فيض كاشانى است كه جهت تعميم استفاده مردم از آن تفسير, انتخاب و گزينش نموده است  این تفسیر مبسوط و مفصل و در مجلدى بزرگ قرار گرفته است , به حدى كه از حدود ترجمه خارج و داخل در مقوله تفسير بوده , عارى ازفوايد ادبى نيست. فراغت از تحرير و استنساخ آن , در غره ذى قعدة الحرام 1140 صورت پذيرفته است .
مـرحـوم حـاج آقا بزرگ تهرانى طبق نقلى كه در الذريعه دارد, بخشى از آن تفسير را از آغاز سوره الملك تا پايان قرآن مجيد ديده است , و نام آن صوافى الصافى مى باشد.
مـرحـوم حـاج آقا بزرگ تهرانى در موردمحل نگهدارى آن مى نويسند: ((نسخه اصلى اين تفسير, پيش ابوالمجد آقا رضا دراصفهان يافت مى شود. گـويا اخيرا از كتابخانه ايشان , به كتابخانه آقاى سيد محمدعلى روضاتى در اصفهان انتقال يافته است. و ديگر در كتابخانه حاج ملا باقرشوشترى يافت مى شود.
14- الفوائد در اخبار
15- خلاصه الاقول در باره رجال حلی که در سال 1095 پایان یافت
16- لطا ئف الافهام که به سال 1103 نگارش یافت.
17- النور الساطع
18- الخمائل
19- رساله صرف
20- رساله الصلاتیه
21- کتاب النحو
22- ادعیه مجربه

شیخ یعقوب بختیاری در فاصله 1147 تا 1150 پس از عمری طولانی در اصفهان وفات یافت. اگر چه در باره محل وفات وی اختلاف نظر وجود دارد .برخی وفات را در هویزه گزارش کرده اند. در کتاب « تذکره القبور دانشمندان و بزرگان اصفهان» آمده است که شیخ یعقوب در تخت فولاداصفهان به خاک سپرده شد.

 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: