گزارش مشروح و کامل آیین افتتاحیه و رونمایی از بلوار شهید علی مردان خان در دانشگاه مسجدسلیمان + عکس

امام جمعه مسجد سلیمان: در دل کشور سرافراز ایران زلال ترین مردم، قوم لر و بختیاری هستند.

آیین رونمایی و جلسه افتتاحیه بلوار شهید علیمردان خان بختیاری اسطوره مقاومت و استبداد ستیزی ملت مسلمان ایران صبح سه شنبه ۲۴ دی ۹۲ در دانشگاه آزاد اسلامی مسجدسلیمان با حضور حضرت حجت‌الاسلام امینی امام جمعه مسجدسلیمان، دکتر شهبازی رییس دانشگاه آزاد اسلامی مسجدسلیمان، هیئت‌رئیسه، استادان و کارکنان دانشگاه، سرهنگ جوانی فرمانده سپاه مسجدسلیمان، کاظمی نیا رییس شورای شهر، مهندس حیدری شهردار مسجدسلیمان به همراه جمعی از مسئولین شهری و اصحاب رسانه برگزار شد. مهمان ویژه این مراسم مصطفی علیزاده گل سفیدی نویسند کتاب حماسه زاگرس (شرح زندگی شهید علی مردان خان بختیاری) بود.

لازم به ذکر است:
نام‌گذاری بلوار دانشگاه آزاد به نام شهید علیمردان خان بختیاری با تلاش و پیشنهاد علیرضا بهرامی جوان فعال و پر تلاش مسجدسلیمانی و مسئول دفتر امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی و تأیید شورای معاونین واحد دانشگاه آزاد مسجدسلیمان و دکتر مسعود شهبازی رییس دانشگاه آزاد مسجدسلیمان صورت گرفت.
در ابتدای این مراسم دکتر شهبازی رییس دانشگاه آزاد مسجدسلیمان، ضمن خیرمقدم به حاضرین و با اشاره جایگاه شهر مسجدسلیمان در توسعه صنعت نفت اظهار داشتند هنگامی که در آذر ۱۳۶۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان به عنوان یک مرکز علمی، آموزشی، پژوهشی بارقه‌ی امید و حیات را در دیدگان دوست داران فرهنگ و علم به وجود آورد.
دکتر شهبازی ادامه داد: هم اکنون این دانشگاه با حدود ۸ هزار دانشجو و حدود ۲۰۰ نفر کارمند و بیش از ۳۰۰ نفر هیئت‌علمی حق‌التدریس سکان‌دار آموزش عالی در این شهرستان می‌باشد. وی گفت: امروز در عصر ارتباطات، اینترنت، ماهواره، هواپیماهای سریع‌السیر و در یک کلام در دهکده جهانی زندگی می‌کنیم. اگر چه عده‌ای معتقدند دهکده جهانی واژه‌ی گسترده‌ای ست و بهتر است بگوییم در کلبه جهانی زندگی می‌کنیم و در این کلبه جهانی قدرت‌های بزرگ با تمام تلاش خود کوشش می‌کنند که فرهنگ و اندیشه و سبک زندگی خود را بر مردم جهان تحمیل کنند.

دکتر شهبازی: حاج آقا امینی سردار فرهنگی و محور همدلی در مسجدسلیمان است.

رییس دانشگاه مسجدسلیمان افزودند: اگر دور جامعه را دیوار بکشیم دچار جمود فرهنگی خواهیم شد و اگر دیوارها را برداریم دچار مسخ فرهنگی می‌شویم که ممکن است با هویت ما رابطه چندانی نداشته باشد.
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد فرهنگی ماندگار است که در حقیقت به لحاظ استدلال و احساس قوی تر باشد….
این فرهیخته مسجدسلیمانی در ادامه افزودند: امروز می‌خواهیم یک تمرین شناسایی قدرت فرهنگی را در سطح شهرستان انجام بدهیم و یکی از اسطوره‌های ایل و تبار و ایران‌زمین را که مهجور مانده است به همه معرفی کنیم، می‌خواهیم شهید علیمردان خان بختیاری اسطوره مبارزه با استعمار را در معرض دید همگان خصوصاً دانشجویان قرار بدهیم.
 وی گفت: در دانشگاه آزاد مسجدسلیمان هر هفته حدوداً ۱۰ هزار نفر ورود و خروج دارد اگر هر نفر فقط با ۵ نفر در طول هفته در ارتباط باشد در هفته ۵۰ هزار نفر نام شهید علیمردان خان بختیاری را زمزمه خواهند کرد.
دکتر شهبازی در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن تقدیر از تلاش‌های فرهنگی و اجتماعی امام جمعه مسجدسلیمان، گفت: حاج آقا امینی سردار فرهنگی مسجدسلیمان است عزیزی که محور همدلی در مسجدسلیمان است، بزرگواری که نماز جمعه را از عبادی سیاسی به عبادی، سیاسی، فرهنگی تبدیل کرد و زوایای پنهان این شهید عزیز [علی مردان] را به ما نشان داده است.
وی در پایان با اشاره به نقش محوری حاج آقا امینی در ایجاد وحدت و همدلی در بین مسئولین و اهالی مسجدسلیمان، خطاب به رسانه‌ها گفت: از رسانه‌ها خواهش می‌کنم این همدلی‌ها را منعکس و تیتر رسانه‌های خود کنند. همه‌ی آن‌هایی که بقای خودشان را در فاصله بین بزرگان بختیاری و مسجدسلیمان می‌بینند و سعی دارند این فضای همدلی را کم رنگ کنند باید ناامید شوند. هیئت‌رئیسه دانشگاه آزاد معتقد است مسجدسلیمان برای عمران و آبادانی بیشتر از این که به بودجه احتیاج داشته باشد احتیاج به توجه عمیق به مسائل فرهنگی و استفاده صحیح از نیروهای انسانی که از بزرگ‌ترین سرمایه‌های این شهر هستند دارد.

 حجت‌الاسلام و المسلمین صادق امینی امام جمعه محترم مسجدسلیمان سخنران بعدی این آیین ملی بود. ایشان با تشکر از مسئولین دانشگاه آزاد مسجدسلیمان به خاطر برگزاری این مراسم گفت: در دل کشور سرافراز ایران زلال‌ترین مردم قوم لر و بختیاری هستند. بختیاری‌ها ویژگی‌های اسلامی و انسانی فوق‌العاده‌ای دارند. یکی از این ویژگی‌ها، خون گرمی و احساس است که در این قوم فوران می زند.

ایشان در ادامه اظهار داشتند: برای من قابل تأمل است که وقتی امام فرمودند عشایر ذخایر انقلاب‌اند یعنی چه؟ یک بخش این است وقتی همه بی‌وفایی می‌کنند آن‌ها برای حفظ نظام اسلامی و ایران روی قولشان می مانند.
امام جمعه مسجدسلیمان در توصیف شهید علی مردان خان بیان داشتند: علیمردان جوان بی‌آلایش و صادقی بود که صدها ظلم فجیع و بی‌حرمتی مأموران رضاشاه را در حق زن و مرد عشایر به چشم خویش دید، چرا علیمردان نباید قیام می‌کرد؟ وقتی امیرالمؤمنین فهمید سپاه معاویه خلخال از پای یک زن مسیحی برداشته‌اند فرمود: اگر مسلمانی دق کند و بمیرد نباید او را سرزنش کرد. پس علیمردان چرا نمی‌بایست قیام کند. قوم لر و بختیاری قوم زلال و با ظرفیتی هستند و در حقشان اجحاف زیاد شده است. ایشان در ادامه فرمودند:
حجت‌الاسلام و المسلمین امینی ضمن تشکر از دانشگاه در خصوص این اقدام بزرگ، از اصحاب علم، هنر و رسانه دعوت کرد تا پای کار آمده و کار را به دست بگیرند.
ایشان ضمن تشکر از اصحاب هنر و رسانه تاکید کردند با پرهیز از افراط و تفریط در معرفی شیرعلی مردان تلاش کرده و نباید به جزییات اختلاف‌آمیز پرداخته شود، بلکه همواره از سطح لر و بختیاری پایین تر نیاییم.

نماینده ولی فقیه در مسجدسلیمان: اگر کسی قرار است نامش در فضای ملی ثبت شود باید دو ویژگی برجسته داشته باشد یا فدای اسلام شده باشد یا ایران و این وظیفه همه ماست که آن را به اثبات برسانیم همان بهنامی که نامش رفت و در کتاب درسی سوم ثبت شد ایثارگری‌اش برای همه ملت و اقوام بود.

نماینده ولی‌فقیه در مسجدسلیمان ضمن تاکید بر ضرورت معرفی شهید علی مردان در استان‌های لر نشین، تاکید کردند: این یک حقیقت است که کلید خبررسانی و بازتاب ملی و استانی در ارتباط با شهید علیمردان از مسجدسلیمان زده شده است و این برای ما یک افتخار است که از مسجدسلیمان این حرکت آغاز شده است.
ایشان با تاکید مجدد بر پرهیز از افراط و تفریط در خصوص فعالیت‌های فرهنگی و معرفی نام‌آوران بختیاری و نام‌گذاری اماکن به نام آن‌ها، خاطرنشان کردند: در نام‌گذاری اماکن باید یک کار کارشناسی صورت گیرد تا تأثیرگذار باشد. اگر کسی قرار است نامش در فضای ملی ثبت شود باید دو ویژگی برجسته داشته باشد یا فدای اسلام شده باشد یا ایران و این وظیفه همه ماست که آن را به اثبات برسانیم همان بهنامی که نامش رفت و در کتاب درسی سوم ثبت شد ایثارگری‌اش برای همه ملت و اقوام بود.
 امام جمعه مسجدسلیمان در پایان سخنان خود گفت: هفتاد و نهمین سال شهادت شیرعلی مردان خان است چارچوب کار همه ما باید دینی-ملی، اسلامی- ایرانی و بختیاری – لری باشد دیگر نباید پایین تر از این بیاییم و یا برویم در بحث‌های تیره و طایفه‌ای ….


مصطفی علیزاده گل سفیدی ضمن تشکر و قدردانی از متولیان و برنامه‌ریزان این برنامه وزین ملی به ویژه حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین حاج آقای امینی امام جمعه محترم مسجدسلیمان و ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر شهبازی و همه همکاران محترمشان؛ در سخنانی با تاکید بر تأثیر الگوها بر هویت‌سازی اظهار داشتند: یکی از مسایلی که انسان در دوران رشد و تکوین خود با آن مواجه است، پدیده «هویت یابی» و «هویت جویی» است. این مسئله که در علوم روانشناسی و جامعه‌شناسی حائز اهمیت فراوانی است، یکی از مهم‌ترین تحولاتی است که در زندگی هر انسانی اتفاق می‌افتد.
ایشان با اشاره به نظریه اریکسون در خصوص هویت یابی بیان داشتند: مطابق نظریه اریک اریکسون، شخص در دوره نوجوانی تلاش دارد تا شخصاً به بسیاری از پرسش‌ها پاسخ داده و به هویت و ماهیت خود پی ببرد و در نتیجه به حل بحران هویت بپردازد.
نوجوان برای یافتن هویت، خود را با شخصیت‌ها و قهرمان‌های مختلف همانند کرده و همزاد پنداری می‌کند تا رفتارهای گوناگون، علایق و جهان‌بینی‌های مختلف را تجربه و در جریان این همانندسازی، تصویری یکپارچه از خود یا همان هویت کسب نماید.
این مدرس دانشگاه، با اشاره به تأثیر الگوها، قهرمانان و اسطوره‌ها در تربیت اجتماعی و رشد و تکوین هویت، بیان داشتند که فرهنگ بختیاری دو ویژگی بارز دارد:
1- میزان بالای کنجکاوی پیرامون گذشته و علاقمندی بسیار به هویت تاریخی
2- فراوانی نمادها و اسطوره‌ها و علاقه خاص به اسطوره پروری و نماد سازی

وی در ادامه اظهار داشتند: ساده میگویم، آن چه که حقیقت دارد این است که 1- جمعیت چند میلیونی بختیاری‌ها، عطش فراوانی برای جستجوی هویت تاریخی از خود نشان می‌دهد و کنجکاوی شایانی پیرامون گذشتگان و بگذاشته‌های آنان و گذشته پرفراز و نشیب خود دارد.
2- علاقه زیادی به اسطوره‌سازی، قهرمان‌پروری و شخصیت‌پردازی دارد

وی با تاکید بر این موضوع که این دو ویژگی جزیی لاینفک از هویت اجتماعی و تاریخی، شخصیت و منش اساسی بختیاری است، گفتند: نیاز و مطالبه برای اسطوره، نماد، الگو و مدل در این خرده‌فرهنگ غنی و کهن چشمگیر است و در کمتر فرهنگ یا خرده‌فرهنگی این خواسته و مطالبه با این شور و حدت و شدت پیگیری و دنبال می‌شود.
وی با اشاره به فراوانی الگوها و مدل‌ها در فرهنگ غنی اسلامی- شیعی و در اصالت‌های ملی و محلی، بیان داشتند اما مهم این است که کدام بخش و ساخت و ساختار باید متولی الگوسازی باشد و رسالت معرفی مدل‌ها و نمادها را بر عهده داشته باشد.
این پژوهشگر تاریخ و فرهنگ بختیاری ادامه داد که در بین ما بختیاری‌ها با اینکه نیاز و مطالبه برای اسطوره و نماد فراوان وجود داشته است؛ اما متأسفانه سازمان‌های علمی و فرهنگی با بی‌تفاوتی و بی‌اعتنایی این مطالبه عمومی را نادیده گرفتند و بی‌پاسخ گذاشتند در نتیجه عرصه برای جولان دادن مدل‌ها و نمادهای غربی و گاهی نمادهای برخاسته از افکار احساسی، ناپخته و غیرآکادمیک فراهم شد و از این رهگذر آسیب‌هایی متوجه جامعه گردید.
وی اشاره کردند: در جوامع امروزی منابع هويت ‏يابي متعدد و بيشتر اكتسابي هستند و سلایق نیز گوناگون می‌باشد. ما بر حسب تکلیف و وظیفه‌ای که داریم هم باید با منابع هویتی چالش‏ آفرین مقابله کنیم هم متناسب با سلایق مختلفی که در جامعه وجود دارد سیستم‌ها، الگوها و مدل‌های سالمی طراحی کنیم و این مهم تحقق پیدا نمی‌کند مگر اینکه دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فرهنگی ورود کنند.
ایشان ضمن تقدیر از متولیان برنامه اظهار داشتند: اینکه روحانیت معظم و معزز، شخصیت گران‌قدری مانند حاج آقای امینی و دانشگاه آزاد اسلامی باهمت جناب شهبازی و همکارانش به این مسئله ورود کردند، این ورود را باید به فال نیک گرفت و حق هم همین است. رسالت مراکز علمی و فرهنگی ایجاب می‌کند که در عرصه‌های مختلف ورود کرده و نقشه راه و سیستم‌های علمی برای جامعه طراحی کند. تجربه در همه جا نشان داده است که هر جا عقلا و علما ورود کردند، اعتدال، آرامش، امنیت، سلامت و پیشرفت جامعه تضمین گردیده و راه افراط و تفریط بسته شد.

نویسنده کتاب حماسه زاگرس:عطش فراوان برای جستجوی هویت تاریخی و علاقه زیاد به اسطوره‌سازی، قهرمان‌پروری و شخصیت‌پردازی، جزیی لاینفک از هویت اجتماعی و تاریخی، شخصیت و منش اساسی بختیاری است.

وی با اشاره به غنای بالای خرده‌فرهنگ‌های ایرانی از جمله خرده‌فرهنگ بختیاری، ورود نخبگان و تحصیل‌کردگان بختیاری به سمت پژوهش و تحقیقات فرهنگی و تولید آثار فرهنگی باکیفیت بالا را یک ضرورت دانست که می‌تواند در معرفی بختیاری و ارتقاء جایگاه بختیاری‌ها بسیار موثر باشد و از بروز برخی آسیب‌ها در حوزه فرهنگ پیشگیری نماید.
در ادامه نیز اشاره کردند: در باب شخصیت و نماد مبارزه با استبداد شهید علی مردان بختیار، سخن هر چه بگوییم کم است و اندک.
نویسنده کتاب حماسه زاگرس بیان داشتند: بر اساس تبیین‌های تاریخی و جامعه‌شناسی، خیزش عمومی بختیاری‌ها در سال 1308 شمسی، هم به لحاظ شکلی و هم از نظر ساختاری و همین طور از منظر هدف و کارکرد، از ویژگی‌های یک قیام برخوردار است؛ و به همین دلیل شخصیت سازمان دهندگان، کارگزاران، عوامل و دست‌اندرکاران قیام، از چنان ظرفیت بالایی برخوردار هستند که بتوان قیام را یک حرکت ملی و مردمی در راستای مبارزه با استبداد و ظلم و احقاق حقوق شهروندان یک کشور تلقی کرد و از رهبر قیام و طرفداران و هواداران او در سطح ملی تجلیل کرد.
وی با اشاره به ویژگی‌های قیام سال 1308 شمسی اظهار داشتند از میان این خصوصیات این سه ویژگی کفایت می‌کند که این قیام را یک قیام ملی و مردمی و برآمده از مطالبات عمومی همه شهروندان دانست.
1-در گرامیداشت قیام سال 1308 باید گفت که آن یک حرکت، اصیل، خودجوش، مردمی و بدون وابستگی به قدرت خارجی بود؛ که برای اولین بار همه طوایف بختیاری اعم از هفت لنگ و چهارلنگ، به عنوان یک دست واحد در مقابل ظلم، بی‌عدالتی و استبداد صف آرایی کردند. در پانصد سال اخیر تنها در این قیام بود که همه بختیاری‌ها به صورت منسجم و متحد به مبارزه با استبداد و ظلم پرداختند.
2- قیام‌کنندگان ساده و بی‌ریا بر اساس اعتقادات دینی خود، حرکت خود را در راستای تقویت دین می‌دانستند، با شعار و پرچم دینی قدم به عرصه گذاشتند و صداقت و اخلاص نگاه دینی قیام‌کنندگان را می‌توان به طور ظریفی در بسیاری از رفتار و اعمال آن‌ها مشاهده کرد. به عنوان مثال: هنگامی که 32 نفر از کلانتران هفت لنگ نامه امداد و یاری به خوانین بابادی عکاشه می‌نویسند، گوشه نامه بی‌ریا و با اخلاص می‌نویسند، چون جنگ و جهاد است پیراهن مبارک امام رضا را با خود بیاورید. همه این‌ها نشان می‌دهد که این قیام رنگ و وبی دینی و در جهت تقویت اعتقادات دینی مردم بود.
وی با اشاره به ویژگی سوم قیام که استعمارستیزی بود تاکید کردند: در زمانی که همه رجال سیاسی از بالاترین رده یعنی شاه تا سطوح پایین مدیریتی، برای نزدیکی به سفارتخانه‌های روس و انگلیس مسابقه گذاشته بودند. یک جوان بختیاری که محصول نوع تربیت ایلی است باروحیه آزادمنشی که داشت در مقابل خواهش کنسول انگلیس در بوشهر که او را به دوستی با انگلیسی‌ها دعوت کرد، با شجاعت می‌گوید:
آقای کنسول شما انگلیسی‌ها از سرزمین ما بیرون بروید و آن وقت درباره دوستی دو دولت و دو ملت سخن بگویید حالا که به کشور ما تجاوز کرده‌اید و عملیات شما تماماً علیه استقلال ایران است، کدام دوستی؟
وی با اشاره به منش علی مردان خان در دادگاه و تاکید بر بینش بالای وی در جریان شناسی و ضدیت با استعمار اظهار داشتند: علی مردان در دادگاه رفتاری مردانه و باوقاری داشت خطاب به قضات دادگاه که عده‌ای سرلشگر و سرتیپ بودند گفت: «این شما نیستید که ما را محاکمه می‌کنید، بلکه این دولت استعماری انگلیس است که با دست شما ما را محاکمه می‌کند و از من انتقام می‌کشد».
وی تاکید کردند همین ویژگی‌ها است که این قیام همیشه در اذهان عموم و تاریخ بختیاری به‌عنوان یكی از بی‌نظیرترین و اصیل‌ترین قیام‌های مردمی و به یادماندنی‌ترین حماسه و صحنۀ مقاومت و شجاعت ایل بختیاری ماندگار خواهد ماند.
وی در پایان با اشاره به محوریت مسجدسلیمان در تحولات فرهنگی بختیاری‌ها اظهار امیدواری کردند که انشالله در آینده شاهد فعالیت‌های فرهنگی موثر بیشتری باشیم.

در پایان این آیین از طرف دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان لوح تقدیر به حجت الاسلام امینی امام جمعه مسجدسلیمان و مصطفی علیزاده گل سفیدی اهداء گردید.

دکتر شهبازی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجد سلیمان نیزاعلام کردند: دانشگاه آزاد مسجدسلیمان این آمادگی را دارد کتاب حماسه زاگرس را در تیراژ ۲۰۰۰ نسخه توسط انتشارات دانشگاه چاپ و منتشر نماید. 

 

 

 

 

 

 منبع: پایگاه خبری تحلیلی بخت‌یاران

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ها   

 
0 # طاهري 1392-10-28 14:30
اخلاق حرفه اي حكم مي كرد نام منبع (باشگاه روزنامه نگاران مسجدسليمان) ذكر مي شد.
پاسخ دادن
 
 
+2 # مدیر سا 1392-10-28 17:21
با سلام و خسته نباشید
خبر را از پایگاه خبری تحلیلی بختیاران گرفتیم. آنها از سایت وزین شما یاد کردند
پیروز باشید
پاسخ دادن
 
 
0 # غفور اسکندری سبزی 1392-10-30 09:03
جناب استاد علی زاده در خصوص عنوان "شهید"برای شخص زنده نام علی مردان خان بختیاری خیلی تلاش کرد ونخوستین کسی بود که به شکل مکتوب ومستند این نام را جاودانه ساخت. از سویی نیز اولین فردی است که به صورت دقیق وتلاش فراوان "حماسه" را جای گزین "شورش" کرد چرا که درمکتوبه هایی که نام بختیاری هابرده شده از حماسه به عنوان "شورش "آمده است.
غفور سخندری 28 دی 1392
پاسخ دادن
 
 
0 # غفور اسکندری سبزی 1392-10-30 09:05
استاد عزیز قبلا" کامل کامنت را فرستادم خدمت شما ودر وبلاگ هم موجود است
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: