کج سلیقگی سازندگان سریال «سرزمین کهن» قابل اغماض نیست

  این روزها در خصوص پخش مجموعه «سرزمین کهن» از شبکه 3 و ارائه تصویری ناخوشایند و غیرواقعی از بختیاری‌ها، انتقادها و حرف و حدیث‌های زیادی در محافل مختلف مطرح شده است. مجموعه تلویزیونی «سرزمین کهن» با کارگردانی کمال تبریزی، به بررسی تاریخ سیاسی- اجتماعی ایران از سال 1320 تا پیروزی انقلاب اسلامی در بستر زندگی یک پسربچه می‌پردازد.پسر بچه‌ای بنام رهی که بعد از بمباران دهکده‌ای توسط نیروهای متفقین ،از زیر آوار بیرون کشیده می‌شود . رهی پس از چند روز مراقبت توسط مادرش، راهی تهران میشود. سال‌ها بعد او در یک خانواده توده‌ای بزرگ می‌شود، اما بر اثر به وقوع پیوستن ماجراهایی ،او به خانواده درباری سپرده می‌شود.در این خانواده است که او رفته رفته به هویت خود پی می‌برد و ...»

قسمت‌های اولیه این سریال، تقابل دو خانواده را به نمایش می‌گذارد. یک خانواده سلطنت‌طلب، مرفه، قلدر، ظالم و دارای مفسده‌های فراوان است که با بیگانگان نیز سرو سری دارد، نام خانوادگی این خانواده «بختیاری» است. گویا مقصود سازندگان سربال این بوده است که این خانواده را نماد خانواده‌های سیاسی و ثروتمند بی‌کفایت آن زمان معرفی کنند. خانواده دیگر به نظر مشی‌ی روشنفکرانه داشته و به حزب توده گرایش دارد و بر اساس مرام تشکیلاتی مورد علاقه‌شان، نگاه و نگرش بسیار منفی به خانواده بختیاری دارد.
البته در مواردی نیز روایت سریال با حقایق تاریخی همخوانی ندارد و شاهد تحریف پاره‌ای از جزییات زندگی اشخاص هستیم که خود بحث مستقلی را می‌طلبد.

به این سریال که ادامه و پایان داستان آن بر کسی معلوم نیست تا همین جا چند ایراد وارد است:

1- وقتی جدال اعضای دو خانواده به مناقشه‌های کلامی می‌رسد، الفاظ و عبارت‌های خارج از ادب و نزاکت نثار یکدیگر می‌کنند. فراتر اینکه گاهی واژه عامی چون بختیاری‌ها، مخاطب گوینده این الفاظ رکیک است. اشکال اساسی سریال این است که از نام «بختیاری» به عنوان نام خانوادگی استفاده کرده است، بدتر و فراتر آن که در قسمت‌هایی از سریال، خانواده بختیاری، جای خود را به «بختیاری» و «بختیاری‌ها» به عنوان یک گروه و جمعیت می‌دهد که در ذهن بیننده این‌گونه تداعی و تعمیم می‌شود که این دیالوگ‌های تند و زننده و تحریک‌آمیز و این شخصیت‌های نامطلوب بخشی از فرهنگ و هویت، بختیاری‌ها است؛ مانند آنجا که دانش‌آموز زورگو و متقلب با نام خانوادگی بختیاری این دیالوگ را بکار گرفته است: «مادر نزاییده که یک اردکانی یک بختیاری را...». حال این پرسش مطرح می‌شود آیا سازندگان سریال با استفاده از این دیالوگ‌ها، درصدد هستند این پسر و خانواده‌اش را نماینده فرهنگ و هویت بختیاری معرفی کنند!

آیا سازندگان فیلم نمی‌توانستند از یک نام خانوادگی استفاده کنند که هم جزئی‌تر بوده هم شائبه توهین را ایجاد نمی‌کرد؟

2- تردیدی نیست که برخی از خوانین بختیاری در مناصب دولتی مانند بسیاری از صاحب منصبان متعلق به نواحی دیگر ایران عملکرد نادرست و نامطلوبی داشتند؛ اما همان‌طور که نباید سید حسن تقی‌زاده، سید ضیاءالدین طباطبایی، سرپاس مختاری، پزشک احمدی، تیمسار زاهدی و... را نماد و نماینده زادگاه و موطن آنان دانست، اگر یک شخص یا خانواده‌ای از صدها هزار خانوار بختیاری در مقطعی از تاریخ خبط یا خیانتی کرده باشد نباید او را نماینده کل معرفی کرد؛ بنابراین تعمیم نام خانوادگی بختیاری در سریال سرزمین کهن، گناهی نابخشودنی و اقدامی ناشایست است.

3-در دورانی که بیگانگان با صرف مبالغ هنگفتی کمر همت بسته‌اند تا میان اقوام و ساکنان نواحی مختلف ایران شکاف و تفرقه ایجاد کنند، آیا رویکرد سریال سرزمین کهن را باید در راستای مبارزه با این ترفند دانست یا آن را به مثابه آب به آسیاب دشمن ریختن برشمرد که قصد دارد جداسازی و مرزبندی بین اقوام را با تعابیر خاص خود باز تعریف کند و عینیت بخشد.

4- صدا و سیما به عنوان رسانه ملی وظیفه دارد انسجام و یکپارچگی ملی را بین همه آحاد ملت برقرار و استوار سازد و بافرهنگ سازی آن را تقویت کرده و آسیب‌ها را در این زمینه شناسایی و با آن‌ها مقابله کند. حال این پرسش مطرح می‌شود: چرا سازندگان سریال در انتخاب اسامی، وسواس و دقت لازم را به کار نگرفته‌ و به پیامدهای فرهنگی آن نیندیشیده‌اند؟ مگر برای نمایش و اکران هر فیلم، متداول نیست که ابتدا چندین کارشناس با دقت تمام به تماشای فیلم نشسته و به تجزیه و تحلیل ابعاد مختلف حتی واژه‌ها و عبارت‌ها اقدام می‌کنند آن گاه در صورت صلاح‌دید، به آن فیلم اجازه نمایش داده می‌شود؟

آیا سازندگان فیلم و کارشناسان ناظر، برایشان مهم نبود که ممکن است چندین میلیون نفر با دیدن صحنه‌های از این فیلم و شنیدن دیالوگ‌هایی آزرده‌خاطر شوند؟ آیا نمی‌توانستند با انتخاب نام خانوادگی دیگری اسباب رنجش میلیون‌ها نفر را فراهم نسازند؟
با اینکه پیشینه و کارنامه سازندگان سریال در عرصه فیلم‌سازی، حکایت از حرفه‌ای بودن آنان در این حوزه دارد اما در نهایت تأسف در این مورد خاص اثری از رعایت اخلاق، تعهد و منش حرفه‌ای دیده نمی‌شود.

امید بر آن است که در قسمت‌های بعد این سریال، به خدمات گسترده بختیاری‌ها در تاریخ معاصر ایران اشاره گردد و نگاه سریال به بختیارها منصفانه و واقع‌بینانه باشد.

اما از آن سوی عده‌ای با نام انتقاد از عملکرد سازندگان سریال و صداوسیما، راه افراط در پیش‌گرفته و در رویه‌ای مشابه به نگاه سریال، با انواع بداخلاقی‌ها، بخش‌های دیگری از ساکنان ایران‌زمین را به باد انتقاد و ناسزا گرفته‌اند که هر دو را باید هم‌ردیف هم نامید که حاصلی جز تخریب سرمایه اجتماعی و سست کردن وفاق ملی نخواهد داشت.
  تردیدی نیست که سازندگان سریال سرزمین کهن در قسمت‌های اولیه این سریال، بخشی از کهن‌ترین و ریشه‌دارترین ساکنان سرزمین ایران یعنی بختیاری‌ها را مورد بی‌مهری قرار داده و در حق آنان جفا روا داشته‌اند و صد البته اعتراض قانونی، منطقی و درست در خصوص عملکرد اشخاص و سازمان‌ها، حق قانونی هر شهروند است و کسی نمی‌تواند این حقوق را از اشخاص سلب یا محدودیتی در این زمینه فراهم سازد.
 اما متأسفانه تجربه‌های تلخ چند سال گذشته همه حکایت از آن دارد که برخی اشخاص و جریان‌های سیاسی و قومی برای مطرح ساختن و ابراز وجود و یا حفظ بقای خود، ناگهان واردشده با سوءاستفاده از شرایط پیش‌آمده، درصدد برآمده با التهاب آفرینی در جامعه، سوار بر امواج، به آنچه می‌خواهند برسند؛ بنابراین باید هوشیار بود که بسیاری از اشک تمساح‌ها و ناله‌ها و وامصیبت سردادن‌ها، نه از روی دلسوزی و نیت خیر بلکه باهدف موج‌سواری و بهره‌برداری سیاسی و گروهی است.
  

دیدگاه‌ها   

 
+11 # همایون باجول 1392-11-20 07:17
درود بر انسانهای آزاده
درود بر انسانهایی که نان سفره ی پدرشان را خورده اند
درود بر شما بزرگواران که با پیامهای اثر گذار خود پرده از خیانت عده ای بی فرهنگ بر میدارید
درود بر دکتر جلیلی و مردم غیور بختیاری
اعتراض خود را به توهین به هر انسان شریفی به ویژه توهین به مردم سربلند بختیاری در سریال سرزمین کهن اعلام میدارم
پاسخ دادن
 
 
+8 # خواجه وند 1392-11-22 10:27
آنروزی که این فرد عده ای انسان محترم را مارمولک خطاب کرد وبا فشار زیاد حاظر به تعویض نام فیلم خود نشد وبعد آن را به کردن مدیرت سینما ایران انداخت این گونه اهانت ها امروز عجیب نیست
به راستی در آیند که را در همین روزهای فجر تحریک خواهد کرد
پاسخ دادن
 
 
+6 # ابیرام 1392-11-22 17:32
سلام اقای تبریزی من از طرف ایل سترگ ولایت مدار و شهید پرور بختیاری به شما اعلام می کنم برای شناخت بختیاریها بهتر است نکاتی از قبیل اصالت شیرمردی شجاعت میهن پرستی خدا خواهی را برای خود معنی کنید آنگاه بفهمید از عصاره این اصطلاحات بختیاری بوجود آمد علی مردانها وووو بوجود آمد شما که در مورد بختیاری اظهار نظر می کنید به فیلم حریم سلطان بار دیگر مراجعه نمایید غیرت و اصالت اجازه نمی دهد که جوابی در شان حرکت شما بدهم شما مدیون هزاران بختیاری هستید دیدار با قیامت
پاسخ دادن
 
 
+5 # ebiram 1392-11-22 17:33
سلام اقای تبریزی من از طرف ایل سترگ ولایت مدار و شهید پرور بختیاری به شما اعلام می کنم برای شناخت بختیاریها بهتر است نکاتی از قبیل اصالت شیرمردی شجاعت میهن پرستی خدا خواهی را برای خود معنی کنید آنگاه بفهمید از عصاره این اصطلاحات بختیاری بوجود آمد علی مردان ها .... وووو بوجود آمد شما که در مورد بختیاری اظهار نظر می کنید به فیلم حریم سلطان بار دیگر مراجعه نمایید غیرت و اصالت اجازه نمی دهد که جوابی در شان حرکت شما بدهم شما مدیون هزاران بختیاری هستید دیدار با قیامت
پاسخ دادن
 
 
+9 # یک بختیاری 1392-11-23 08:56
با سلام
مشکل صدا و سیمای ما اینه که افراد بیسواد با رابطه جذب می شن و با رانت و یا پارتی بازی مدرک میگیرن و فکر می کنن با سوادن در صورتی که فیلم هاشون نه مفهوم دارن و نه به نتیجه فیلماشون توجه می کنند فقط می خوان یه چیزی ساخته باشن.
همین میشه که جامعه میره سراغ شبکه های خارجی .
به قول آن فیلسوف غربی:شناخت اینده بدون علم به گذشته امکان پذیر نیست.
بختیاری خود گویای گذشته پر فروغ خود است شماها از کجا آمده اید ........؟؟؟؟!!! !!!!!
پاسخ دادن
 
 
+2 # عماد جعفری پور 1392-11-23 09:00
به سه دلیل، مناسب نیست که در پلاکاردهای اعتراضی مان بنویسیم "مرگ بر کمال تبریزی"


عماد جعفری پور / وبلاگ کشور زمین
http://www.the-earth-country.blogfa.com/post/239
پاسخ دادن
 
 
+3 # عماد جعفری پور 1392-11-23 15:34
در این مطلب سعی کردم با زبان فیلم سازها دو سوال مهم از اقای تبریزی و از صدا و سیما بپرسم، دو سوالی که برایشان قطعا پاسخی ندارند
.
آیا کمال تبریزی می تواند این دیالوگ ها را تکمیل کند؟
http://the-earth-country.blogfa.com/post/240
پاسخ دادن
 
 
+9 # احمد 1392-11-23 21:39
امثال آقای تبریزی ودکترمعتضد دارن نون به نرخ روزمیخورن!
اصلآ...ندگان عثمانی ان!
آذربایجان وارمنستانومفت دادن روسیه!
نه تاریخ وتمدن نه مردان ونه حتی زنانمان هرگزباآنهاقابل مقایسه نیست!دردآریوبرز ن بزنه مین سرتون وطن فروشاى تازه به دوران رسیه!
پاسخ دادن
 
 
-19 # ايراني 1392-11-24 03:56
واقعا كه لريد!!
پاسخ دادن
 
 
+9 # سجاد 1392-11-24 19:07
ميشه بفرماييد شما از كدوم قوميتي كه اين جوري ميگي واقعا كه لريد بد نيست بري يه نگاهيي به تاريخ بختياري بندازي اقاي عزيز بعد بياي با تمسخر اسم شريف قوم لر و بختياري را با اون دهن ... بياري
پاسخ دادن
 
 
+2 # بختیار 1392-11-25 21:21
متاسفم واست!!!!:-$
پاسخ دادن
 
 
0 # همایون باجول 1392-12-03 07:47
با افتخار لرم مردم سربلند باهوش و مهمتر ناموس پرستی دارم
پاسخ دادن
 
 
+2 # فرهادفرجی 1392-11-25 16:50
متاسفانه مدتی است که رسانه ی ملی خواسته یا ناخواسته وارد جریاناتی شده و اتش بر اسیاب دشمنان این مرزوبوم میریزد
علاوه برسریال سرزمین به اصطلاح کهن در فیلم صنوبر نیز که هفته گذشته پخش شد راهزنانی سنگدل که مردم را مورد تجاوز و غارت قرار میدهند با لباسهای بختیاری به تصویر کشیده میشود
ریاست محترم سازمان به کجا میرویم...؟؟؟
آیا قومی پر افتخارتر از بختیاری سراغ دارید؟
پاسخ دادن
 
 
+2 # فریبا 1392-11-25 19:19
سلام
جناب تبریزی من به عنوان زن بختیاری اعتراض خود را به این سریال توهین امیز اعلام میدارم و ایکاش تاریخ بختیاری را به عنوان یک کارگردان مطالعه می نمودی و بدانستی اولین فرمانده جنگ زن زن بختیاری به اسم بی ی مریم بود و ازشیرعلی مردان خان این سرداران غیور بختیاری فیلم میساختی منتظر عذرخواهی جنابعالی هستیم
پاسخ دادن
 
 
+3 # فریبا 1392-11-25 19:24
سلام
جناب تبریزی من به عنوان یک زن اصیل بختیاری ایرانی به این فیلم اعتراض دارم و از کارگردانی که اینقدر قبولش دارم انتظار نداشتم ایکاش از سرداران غیور گمنام بختیار مثل شیر علی مردان فیلم می ساختین . آیا می دانستین اولین سردار زن یک زن بختیاری بنامی بی بی مریم بود
پاسخ دادن
 
 
+4 # حمید مهدوی 1392-11-26 09:19
لر بودن افتخار ماست
پاسخ دادن
 
 
-3 # ناشناس 1392-11-26 19:37
بختیاری با لر یکی نیست.اگه نمیدونید لازم نیست حتما اظهار نظر کنید.
پاسخ دادن
 
 
0 # همایون باجول 1392-12-03 07:50
جناب ناشناس با مطالعه بیشتر به ویژه اثر دیترامان متوجه ای مسیله میشی قوم لر مادر بختیاری و قوم لری هست که اکنون نامبرده میشود
پاسخ دادن
 
 
+2 # ارنوشا 1392-11-27 13:19
آقای تبریزی باعث تاسف است که کشوری مانند ایران را به جون اقوام مختلف میاندازید وعواقب انرا درنظر نمیگیرید.این چه سریالی است که ازشبکه پخش میکنید بداموزی تاچه حد توهین تا چه اندازه مابختیاری هستیم ولر نیستیم واین دوفرق دارند شما کمی از تاریخچه بختیاری رانید بدنیست.این سریال به من وامثال من که دختر ایرانی هستیم توهین است
پاسخ دادن
 
 
+2 # ارنوشا 1392-11-27 13:50
من یک دختر بختیاری هستم وباید اقای ضرغامی از قوم بآصالت بختیاری عذرخواهی کند.و این سریال باید پخش نشوداین قوم اصالت هزار ساله دارد. بایک فیلم نمیتوان قوم راخراب کرد.الان برای همگان روشن است که قوم بختیاری چگونه قومی بوده اقای تبریزی
پاسخ دادن
 
 
+2 # باران 1392-11-28 18:26
سلام
البته بی سلیقگی و اشتباه فاحش کارگردان و عوامل فیلم قابل اغماض نیست اما نباید کارهای خوب قبلی را فراموش کرد و نباید اشتباهی که از روی اهمال و جهالت بوده را حمل بر دشمنی ایشان نمود اگرچه بخاطر این اشتباه حتما باید جوابگو باشند.

من بختیاری نیستم ولی معتقدم ایران اگر امروز سربلند و آزاد است بخاطر تمام عزیزانی است که در سراسر ایران خون خود را نثار عزت و آزادی و استقلالش کردند شهید شهید است و از اولیاء خدا چه فارس چه بختیاری چه لر چه ترک چه کرد چه عرب.
پس برای پاسداشت خون ایشان باید وحدت خود را حفظ کنیم و از هرچیزی که وحدت را متزلزل کنند اجتناب کنیم.
پاسخ دادن
 
 
0 # پروین سرلک 1392-12-04 10:42
سامان علی پور کنسرت سرزمین مادری را که در روز 15 و 16 اسفند در برج آزادی برگزار میگردد به همه بختیاریهای غیور تقدیم میکند
متن خبر در همه خبرگزاریهای آنلاین

http://musiceiranian.ir/50123-avaye-parsian-4.html
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: