تبار مانای بختیاری، بیگانه ستیز است، فرصت توطئه به دشمن نمی‌دهد.

 یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقیکم (حجرات/13)
 همه جای ایران سرای من است      چو نيک و بدش از براي من است
تبار مانا و پویای بختیاری- به رغم اندیشه‌ی اهریمنی بدخواهان و انیران- همواره‌ی تاریخ، اصیل، نجیب، غیور و بیگانه‌ستیز بوده است. باور این قوم بخرد به مذهب تشیّع نیز همزاد ورود اسلام به ایران و شنیدن ندای حقّانیّت اهل‌بیت است. در برگ برگ تاریخ راستین و نه تحریف‌شده‌ی این گران‌مایه کهن بوم بر هم نشان راست اندیشی و درست کرداری نیاکان تبارمان آشکار است. تحریف تاریخ؛ یعنی این که دیگران داعیه‌دار مشروطه‌خواهی و مبارزه با استبداد صغیر و رضاخان می‌شوند و نمونه‌هایی چون ابراهیم‌خان ضرغام، شیر علیمردان و بانوی آهنین به حاشیه‌ی ذهن کج اندیشان می روند. یا للّعجب. در دوران شکل‌گیری انقلاب اسلامی و پیروزی و ثبات آن هم تنها قومی از این ملّت دین‌دار و مبارز که حتّی یک آن با جمهوری اسلامی حاشیه نگرفت، بختیاری‌ها بوده‌اند.

ضمن احترام به ساحت مقدّس همه‌ی مردم شریف ایران از قومیّت‌های مختلف، باید اذعان کرد: دسیسه‌های بدخواهان و دشمنان در شکل‌گیری گروه‌های معدود و معلوم‌الحالی چون: خلق عرب، خلق ترکمن، جدایی‌طلبان ترک، کومله و دمکرات کُرد، فرقه‌های طایفه‌ای بلوچ و... که نماینده‌ی اکثریت این اقوام نجیب و شریف نبوده‌اند تا اندازه‌ای موفّق بود. امّا در مورد بختیاری‌ها هرگز فکر توطئه در مخیّله‌ی دشمنان هم نگنجید و این بهترین سند حقّانیت این قوم در تاریخ ایران و نه از دریچه‌ی ذهن نویسندگان و کارگردانان و عوامل برخی از سریال هاست.
ما فرزندان راستین قوم سُترگ بختیاری، ضمن بیان مراتب اعتراض شدید قلبی خود به ساخت و پخش چنین برنامه‌هایی از سیمای جمهوری اسلامی (مشوّق وحدت اقوام، مذاهب و سلایق)  و درعین‌حال دعوت همگان به آرامش و تمکین قانون، ضمن در خواست عاجزانه از آستان ولی امر مسلمین حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و ریاست محترم و محبوب جمهوری اسلامی حجةالاسلام والمسلمین دکتر روحانی ، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی و دیگر شخصیت‌های برجسته‌ی نظام جمهوری اسلامی  یادآور می‌شویم که  باکسانی که به هر دلیل نمی‌خواهند جامعه‌ی اسلامی و ملّت عزیز و شریف ایران روی خوش آرامش، ثبات و صمیمیت را ببینند و این بار نیز در آستانه‌ی دهه‌ی مبارک فجر انقلاب اسلامی قلب گروه فراوانی از هم میهنان ما را آزردند، برخورد قانونی کنند. سرافراز و سربلند باد نظام جمهوری اسلامی ایران و مانا و پایدار باد همه‌ی اقوام و مذاهب و سلایق، مادام که در راه تحقّق آرمان‌های اصیل این شجره‌ی طیبه  در صفوف محکم و کأنّهم بنیانٌ مرصوصند.

 نویسنده: دکتر حافظ حاتمی استاد دانشگاه پیام نور

 

 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: