چرا خسارت و حقوق سواران ابراهیم‌خان ضرغام السلطنه پرداخت نگردید! +سند

به مناسبت 25 تیرماه 1288 شمسی- تصرف تهران و سقوط استبداد صغیر توسط طرفداران مشروطه

 بعد از فتح تهران و سقوط استبداد صغیر، بر اساس مصوبه بالاترین مرجع تصمیم‌گیری مقرر گردید بابت هزینه اردوکشی و خسارت وارده ، به همه نیروهایی که در فتح تهران نقش داشتند، مبالغی به عنوان خسارت و حقوق پرداخت گردد. وزارت مالیه مأموریت پیدا کرد بر اساس گزارش و حواله کرد وزارت جنگ این مبالغ را پرداخت نماید.

 

از روز ورود نیروهای مشروطه‌خواه به تهران، حقوق و جیره تمام سرداران مجاهد و افراد زیر فرمان آنان، محاسبه و پرداخت گردید. بر اساس اسناد موجود میزان خسارت و حقوق ابراهیم‌خان ضرغام السلطنه و سوارانش مبلغی کمتر از شش هزار تومان تعیین گردید اما گویا وزارت جنگ در پرداخت این مبلغ تعلل، مسامحه و اشکال‌تراشی می‌کرد. زیرا  ابوالقاسم خان پسر ضرغام السلطنه و آقا میرزاعلی منشی او هر روز به وزارت مالیه و وزارت جنگ مراجعه می‌کردند اما پاسخ صحیح نمی‌شنیدند. متن نامه وزارت مالیه یا معاون وزیر مالیه در پاسخ به نامه ابراهیم خان ضرغام السلطنه گویای این حقیقت است و شاید یکی از زمینه‌های بروز اختلاف بین فاتحان تهران همین کارشکنی‌ها باشد.

متن نامه وزارت مالیه یا معاون وزیر مالیه

«وزارت مالیه، فدایت شوم رقعه شریفه را زیارت کردم از اینکه مرقوم فرموده‌اند یک ماه است وزارت جنگ شش هزار و کسری از بابت حقوق سوار جناب مستطاب عالی حواله کرده و وزارت مالیه نرسانده است خیلی حیرت حاصل شد. تا این ساعت وزارت مالیه این حواله وزارت جنگ را ندیده و مطلع نیست و این ایام هم خدا می‌داند هیچ میل در وزارت مالیه نیست وزراء مستعفی هستند بلکه ترتیبی برای تهیه و محلی برای پرداخت بعضی واجبات بدهند. در هر صورت حالا که اطلاع داده‌اید بنده در صدد تهیه و فکر تنخواه بر می‌آیم و امیدوارم همین چند روز که قراری داده شد اول تنخواه سوار جنابعالی را تهیه کنم و در هر جایی بفرمایند حواله را بیاورند بنده ملاحظه کرده ثبت آن را بردارم برای آن که از نظر فراموش نشود زیاد عرضی ندارم( امضاء ناخوانا)».

 

 

 

دیدگاه‌ها   

 
0 # مرادیان 1393-04-14 04:17
وب دانشجویان و ورزشکاران بختیاری افتتاح شد. متفاوت ترین وب بختیاری. منتظرحضور سبزتان هستیم.
http://www.emdb.rozblog.com/
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: