تخریب مجسمه سردار اسعد در جونقان محکوم است

 

بر اساس گزارشهای رسیده, چند نفر با ورود به قلعه سردار اسعد در شهر جونقان در استان چهارمحال و بختیاری, بخشی از تندیس حاج علی قلی خان سردار اسعد را تخریب کردند.

 

 

به دنبال این اقدام ناپسند, موجی از اعتراض در بین مردمان بختیاری و دیگر علاقمندان به تاریخ و فرهنگ بوجود آمد.

 قلعه سردار اسعد بختیاری یا قلعه مشروطه، مربوط به دوران قارجار در شهر جونقان پنجم دی ۱۳۵۶ به شماره ۱۵۴۸ به عنوان یک اثر تاریخی ثبت ملی شد.حاج علی قلی خان سردار اسعد دوم, در جریان فتح تهران و سقوط استبداد صغیر, فرماندهی اردوی بختیاری را برعهده داشت و او یکی از فاتحان تهران است.

 در سال 1393 نیز  شورای فرهنگ عمومی استان چهارمحال و بختیاری تصویب کرد که  این قلعه به عنوان خانه و موزه مشروطه استان چهارمحال و بختیاری نامگذاری گردد. قرار بود در هفته میراث فرهنگی افتتاح شود.

 این حرکت ناشایست برخلاف قانون و مصالح مردم استان بوده و محکوم است و لازم است مراجع قانونی با افراد خاطی برخورد  قاطع نمایند.

 متاسفانه برخی از فرصت طلبان و افراد سودجو در تلاش هستند از این وضعیت سوء استفاده نموده و اغراض خود دنبال نمایند. لذا حفظ آرامش و پیگیری از طریق مراجع قانونی کاری شایسته و هوشمندانه است.

 در پی این حادثه حجت الاسلام امینی امام جمعه مسجدسلیمان در گفتگو با سایت خبری باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان ضمن ابراز تاسف از حادثه پیش امده اظهار داشت: همان گونه که رهبر معظم انقلاب فرموده اند بختیاری ها مرکز ثقل مشروطه هستند. اگر روی بعضی اسطوره ها بحثی هم وجود دارد باید در یک فضای محدود با افراد نخبه و صاحب نظر تاریخ پرشکوه بختیاری به بحث نشست.


وی ادامه داد: پس از فتح تهران توسط سردار اسعد، آخوند خراسانی مرجع عالیقدر کل شیعه در تلگرامی از مجاهدت و شهادت طلبی و فداکاری عموم جامعه بختیاری تشکر کردند و از سردار اسعد خواستند مراتب سپاسگزاری خود را به بختیاری ها ابلاغ نمایند.


حجت الاسلام امینی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: قوم بختیاری نیاز به همدلی دارد، وحدت امری حیاتی است و اگر این مهم نباشد کشور ما هم مانند کشورهای دیگر دچار مشکلات بسیار زیادی چون ناامنی، عقب ماندگی و غیره می‌شود.


 وی ادامه داد: پس از شنیدن شایعاتی در ارتباط با دخالت امام جمعه جونقان لحظاتی پیش شخصاً با ایشان تماس گرفتم  که وی شدیداً دخالت خود را در این رابطه تکذیب کرد و گفت: این یک شیطنت از طرف بعضی افراد معلوم الحال است بنده نه له و نه علیه این شخصیت تاریخی سخنی به میان نیاورده ام و از بنده درخواست نمود که شماره تلفنش را منتشر تا هر کسی تمایل داشت در  در صفحه اینستاگرام ایشان فایل صوتی سخنرانی اش را گوش کند..

شماره تلفن امام جمعه جونقان: ۰۹۱۹۶۶۴۲۷۱۱

امام جمعه مسجدسلیمان ادامه داد: امیدوارم در آینده ای نزدیک بتوانیم در امتداد کنگره های برگزار شده کنگره بختیاری ها و مشروطه را برگزار نماییم که می تواند نسل امروز جامعه را با ایثارگری و فداکاری بختیاری ها بیشتر آشنا کند. وی در پایان سخن خود اظهار داشت: به هر حال ما خواهان روشن شدن همه  این قضیه توسط مراجع ذیربط هستیم و امیدواریم هر چه سریع ترابعاد این مسئله روشن و در اختیار اذهان عمومی قرار بگیرد.

 

دیدگاه‌ها   

 
0 # alifili 1395-02-27 20:17
سلام بر آزادمردان بختیاری
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: