راهکارهای توسعه شهرستان ایذه

(ارائه شده در همایش توسعه شهرستان ایذه - سال84)

اشتغال محور توسعه

مقدمه
    اگرچه بخش اعظم منابع نفت و گاز ،آب ،برق ، فولاد ، نيشكر ، كشاورزي و دامداري كشور مان در استان خوزستان قرار دارد اما بر اساس اعلام منابع رسمي نرخ بيكاري در اين استان 18درصد و از لحاظ اشتغال رتبه ي 27را دارا مي باشد. در بعضي از شهرها مانند آبادان ، خرمشهر ، ايذه و مسجد سليمان اين رقم بالاي 25درصد مي باشد . در حاليكه با در نظر گرفتن بيكاري پنهان ، مشاغل كاذب و عدم ثبت آمار دقيق بيكاران در مناطق روستايي و عشايري ، رقم واقعي نرخ بيكاري در افراد بالاي 15 سال به بيش از 30درصد مي رسد. و بعضي از مناطق استان از جمله ايذه بيكاري و پايين بودن سطح درآمد ماهيانه خانوارها سبب شده است تا بخش قابل توجهي از جمعيت زير خط فقر بسر برند.  بدون ترديد براي رفع فقر و محروميت و ارتقاء سطح زندگي خانوارها ، ايجاد اشتغال و در آمدزايي موثرترين و كارآمدترين گزينه مي باشد . در اين مقاله ي مختصر تلاش مي شود تا زمينه هاي اشتغال در شهرستان ايذه معرفي شود.
 
    زمينه هاي اشتغال
    امروزه در كشورهاي توسعه نيافته براي مبارزه با بيكاري و ايجاد اشتغال ، بيشتر به ايجاد مشاغل كوچك و بنگاههاي اقتصادي كوچك و زود بازده توجه و تاكيد مي شود. در جريان اين اقدام دولت نقش ارشادي وحمايتي دارد و تسهيلات مالي و اعتباري لازم را در اختيار افراد قرار مي دهد. و افراد با مديريت خود به فعاليتهاي توليدي و خدماتي مي پردازند كه درآمد حاصله آن بيشتر از درآمد كاركنان و حقوق بگيران شركتها و سازمانهاي ديگر است. اجراي اين برنامه در كشور ما مي تواند مفيد و موثر باشد.

از طرفي هرجامعه اي كه بخواهد  به توسعه و تكامل دست پيدا كند. بهتر است با اتكا ء به منابع و امكانات خود و ساماندهي آنها راه پيشرفت و ترقي را در پيش بگيرد. صاحب نظر ي به نام « شوماخر» براي توسعه و آباداني مناطق روستايي و شهرهاي كوچك معتقد است كه:
1- فرصتهاي اشتغال بايد در مناطق روستايي و شهرهاي كوچك به وجود آيد
2- اين فرصتها به طور متوسط بايد به اندازه ي كافي ارزان باشد
3- با توجه به اينكه جمعيت كشورهاي در حال توسعه از آموزش كافي برخوردار نيست و نرخ بيسوادي بالاست  روشهاي توليد بايد نسبتا ساده باشد
4- روشهاي توليد بايد به صورتي باشد كه از منابع محلي استفاده كند (1)
    شهرستان ايذه براي توسعه و آباداني توانمنديها و استعدادهاي زيادي در بخش گردشگري ، كشاورزي ، دامداري ، جنگل و توليد انرژي دارد كه به معرفي برخي از آنها در دو بخش « جاذبه هاي گردشگري » و « كشاورزي محور توسعه »مي پردازيم و براين عقيده هستم كه تاكيد ، توجه و سرمايه گذاري در اين حوزه ها و ايجاد اشتغال و در آمد زايي مي تواند توسعه پايدار در اين منطقه ي محروم را ورق زند.  
 
1- جاذبه هاي گردشگري
     توريسم و گردشگري صنعت نوين قرن بيست ويكم  و يكي از سه صنعت كليدي اين قرن نام گرفته است . توريسم صنعتي است كه به سرمايه گذاري زياد و سنگيني نياز ندارد. طبق  مطالعات « شوراي جهاني مسافرت و توريسم » wltl  تعداد شاغلين مستقيم و غير مستقيم حاصله از صنعت توريسم در سال 1996 ، 290ميليون نفر و در آمد حاصله از آن 4/3 تريليون دلار بوده است( 2) در حال حاضر 8درصد سرمايه گذاري جهان به بخش توريسم اختصاص دارد و 7درصد نيروي كار نيز دراين حوزه اشتغال دارد. امروزه  دورافتاده ترين و فقيرترين كشورها و حتي شهرها به درآمدهاي حاصل از گردشگري  مي انديشند. شهرستان ايذه به دليل قابليتهايي كه در بخش گردشگري و توريسم دارد مي تواند در اين حوزه بطور مستقيم  براي صدها نفر شغل ايجاد كند. و در رونق و آباداني منطقه نقش اساسي ايفا كند.
الف) آثار باستاني و تاريخي
    شهرستان ايذه ، يا سرزمين « سنگ نگاره ها »  بسان موزه ي روباز و خدادادي   مي باشد كه مي تواند براي هر مسافري جالب ، جذاب و ديدني باشد. اين شهرستان كه به بهشت باستان شناسان شهرت يافته است ، بيشترين نقوش صخره اي بازمانده از دوره ايلامي را در خود جاي داده است ، وجود بيش از 400 نقش صخره اي ، صدها سايت باستاني و تاريخي ، قبرستانها و گوردخمه هاي قديمي ، اماكن و بناهاي كهن ، پلها و راهها قديمي و... در اين شهرستان ،  يك نعمت خدا دادي مي باشد كه مي توان با حداقل هزينه گامهاي موثري در توسعه و عمران منطقه برداشت.
 ب) چشم اندازهاي زيباي طبيعي
     بخش اعظم صنعت توريسم به « اكوتوريسم »  يا گردش در طبيعت و لذت بردن از مظاهر زيباي آن  اختصاص دارد.شهرستان ايذه نيز به دليل واقع شدن در دامنه هاي زاگرس ، از طبيعتي بكر و زيبا برخوردار است . وجود كوههاي مختلف ، دشتها و دره هاي زيبا ، رودها و چشمه سارهاي گوناگون  ، زيبايي و جذابيت خاصي به منطقه داده است. وجود اين جاذبه ها در استاني گرمسيري كه بيشتر ساكنان آن بايد 8 ماه گرما را تحمل كنند مي تواند در فصل تابستان  پناهگاه ، استراحتگاه و تفرجگاهي مناسب باشد تا از هواي خنك و با طراوت منطقه بهرمند شوند و با گشت و گذار در ارتفاعات و ماهيگيري در رودها ودرياچه ها از تعطيلات خود لذت ببرند.
ج) سد ونيروگاه
      وجود سد و نيروگاه كارون 3 و استقرار بخشي از دريا چه ي سد شهيد عباسپور در اين شهرستان و نزديكي تاسيسات سد كارون 4 به اين شهرستان  مي تواند زمينه اي براي اشتغال و توسعه باشد . برگزاري ورزشهاي مفرح و بانشاط قايقراني ، اسكي روي آب ، ايجاد تورهاي سياحتي جهت بازديد از تاسيسات سد و قايق سواري در درياچه سدها ، ماهيگيري در اين درياچه ها و... مي تواند اوقات خوش و خاطره انگيزي براي  مسافران و گردشگران  و زمينه اشتغال و درآمدزايي براي اهالي ايجاد نمايد.
د)زيارتگاهها
     در شهرستان ايذه حدود حدود 18 زيارتگاه معروف وجود دارد كه هرساله هزاران نفر از استانهاي خوزستان ، چهارمحال و بختياري ، اصفهان ، كهگيلويه و بويراحمد و... به ويژه براي زيارت امامزادگان سلطان ابراهيم ، شهپير و سيد صالح به اين شهرستان سفر  مي نمايند كه خود در رونق و آباداني منطقه مي تواند موثر باشد.
 
براي استفاده ي بيشتر از اين جاذبه هاي سياحتي و زيارتي در توسعه و اشتغال منطقه بايستي:
   1- راهها و جاده ها بازسازي و مرمت شوند
   2-  صنعت حمل ونقل توسعه پيدا كند
   3- به معرفي صحيح و علمي اين جاذبه ها پرداخت
   4- تاسيسات رفاهي و خدماتي لازم ايجاد گردد
   5- خدمات لازم  ارزان و با كيفيت ارائه شود
   6- تورهاي گردشگري ، زيارتي و كوهپيمايي تشكيل شود
   7- تبليغات گسترده وهمه جانبه صورت گيرد
   8- مسابقات قايقراني و اسكي روي آب برگزار شود
 
2- كشاورزي محورتوسعه
     جلگه خوزستان يكي از قطبهاي مهم كشاورزي ايران بشمار مي آيد به بركت حاصلخيزي خاك ، جريان داشتن رودخانه هاي متعدد ، دشتهاي هموار وبارندگيهاي مناسب اين استان از دير باز يكي از كانونهاي اصلي آغاز كشاورزي بوده و در محدوده ي   « هلال حاصليخز » ، خاستگاه پيدايش و رواج كشاورزي قرار دارد .  تحقيقات پروفسور   « هول » در سال 1352در تپه ي « علي كش » در شمال استان خوزستان ، نشان مي دهد كه 7500سال قبل از ميلاد  زراعت ابتدايي ، كشت حبوبات و غلات و پرورش بز رايج بوده است.(3)
با سرمايه گذاري بيشتر در بخش كشاورزي هم مي توان نيازمنديهاي كشور را تامين كرد و كشور را به سوس خودكفايي و رهايي از وابستگي سوق داد و هم براي هزاران جوان زمينه اشتغال را بوجود آورد.
  شهرستان ايذه كه در منطقه ي شمال شرق خوزستان قرار دارد نيز يكي از مستعدترين مناطق   استان براي توسعه كشاورزي مي باشد . دشتها و تپه ماهورهاي مستعد ، ارتفاع مناسب ، بارندگي كافي ، آب و هواي نه سرد و نه چندان گرم ،جنگل و مرتع ، وجود رودها و جويبارهاي متعدد ، همه بستر و شرايط لازم براي توسعه و گسترش كشاورزي را فراهم ساخته اند.  بدون ترديد  سرمايه گذاري در بخش كشاورزي  بهترين ، موثرترين و مطلوب ترين راه نيل و دستيابي به توسعه ي پايدار در اين منطقه ي محروم مي باشد . توانمنديهاي بارز اين شهرستان « زمين مستعد » و  « آب و هواي مناسب » سياست گذاران و برنامه ريزان توسعه را راهنمايي مي كند تا كشاورزي را به عنوان محور توسعه پايدار قلمداد كنند در و قرار دادن آن بعنوان محور توسعه علمي و منطقي است.


زمين مستعد
شهرستان ايذه اراضي بسياري مستعدي براي كشاورزي دارد .نوع خاك( رسي ، از نظر فسفر و پتاسيم غني و داراي ميزان متوسطي از مواد عالي مي باشد)(4) ، هموار بودن بيشتر زمينها و وسعت نسبتا زياد اين اراضي شرايط مطلوبي براي توليد انواع محصولات كشاورزي فراهم ساخته است. به نقل از سفرنامه ها و كتب تاريخي از قرن اول تا قرن دهم هجري قمري در منطقه ايذه مركبات ، نيشكر ، انگور ،خربزه ،  برنج ، غلات ، حبوبات ، نباتات و گياهان علوفه اي ، خوراكي و دارويي كشت و توليد مي شد و وجود صنايع تبديلي جهت توليد فراورده هاي لبني ، گياهي و دامي را نيز تاييد مي كنند.(5)
مطالعات انجام شده نيز تاييد مي كند كه اراضي منطقه براي كشت چغندر قند با عيار بالا ، دانه هاي روغني ، انواع محصولات مديترانه اي و پروش و نگهداري انواع دام و طيور بسيار مستعد ومناسب   مي باشد.


آب و هوا

شهرستان ايذه بدليل واقع شدن در دامنه هاي زاگرس و بين دو اقيلم گرم و سرد ، آب و هواي مناسبي برخودار است در بخش وسيعي از منطقه بندرت برودت هوا به زير صفر مي رسد وگرما نيز معمولا از 35درجه بالاتر نمي رود . ميانگين دماي سالانه 8/20درجه سانتيگراد و ميانگين بارندگي سالانه نيز636 ميليمتر( پر باران ترين شهرستان استان) مي باشد ، از نوع اقليم بياباني گرم و نيمه خشك نيز برخوردار مي باشد با توجه به اين ويزگيها شرايط بسيار مساعد ي براي توليد وكشت انواع محصولات كشاورزي و حتي چند بار برداشت  از يك قطعه زمين را ايجاد كرده است
 
وضعيت آب و هواي شهرستان ايذه   (6)    

ارتفاع از سطح دريا    790متر
ميانگين بارندگي سالانه    636ميليمتر
كمينه دما    7/6- درجه سانتيگراد
بيشينه دما    46+درجه سانتيگراد
ميانگين رطوبت سالانه    41درصد
ميانگين دماي سالانه    8/20درجه سانتيگراد
ميانگين تبخير سالانه    2705ميليمتر
باد غالب    ازسمت غرب به شرق با سرعت 2/3متر در ثانيه
نوع اقيلم    بياباني گرم و نيمه خشك
طول دوره خشكي    184روز
شروع دوره خشكي    فروردين ماه
پايان دوره خشكي   مهرماه
نوع پوشش گياهي    استپ جنگلي
وضعيت طبيعي منطقه     كوهستاني
 
                                                                         
 
افزايش سطح زير كشت
دولت مي تواند با انجام مطالعات لازم ، اعطاي تسهيلات ، تسطيح اراضي ، ارائه آموزش و خدمات لازم ، تامين آب مورد نياز زمين هاي كشاورزي ، مكانيزه كردن روشهاي توليد و... سطح اراضي زير كشت را وسعت بخشيده و نيروي انساني بيشتري در بخش كشاورزي اشتغال يابد.


بالا بردن توليد در سطح
با ارائه آموزشها و خدمات مشاوره اي به كشاورزان ، مكانيزه كردن شيوه هاي توليد و تبديل كشت ديم به كشت آبي مي توان توليد در سطح را افزايش بخشيده ودر نتيجه سطح زندگي كشاورزان را ارتقاء داد.
 
تنوع در توليد
با عنايت به شرايط مطلوب اقليمي ، در توليدات كشاورزي تنوع لازم را ايجاد كرد وبا حمايتها ي گوناگون كشاورزان را تشويق نمود تا به سمت كشت و توليد محصولات كشاورزي تجاري و سود آور گرايش پيدا كنند. در حال حاضر عمدتا اراضي قابل كشت به كشت گندم و جو اختصاص داده مي شوند.


انتقال آب كارون به دشت ايذه
رودخانه كارون با دشت ايذه حدود 20كيلومتر فاصله دارد با انجام سرمايه گذاري مي توان آب رودخانه كارون را به دشتهاي ايذه ، نوتركي ، هلايجان و قلعه تل سرازير ساخت. در مدت بسيار كوتاهي هزينه و سرمايه برگشت مي يابد . اما با اينكار تحولي بزرگ در منطقه ايجاد خواهد شد و به جرات مي توان گفت كه بيكاري در اين منطقه كاملا از بين خواهد رفت. هزينه انتقال آب كارون به اين دشتها شايد يك هزارم هزينه احداث يك سد بر روي كارون نباشد و لي تاثيرات آن بر زندگي اهالي مي تواند از تاثيرات چند سد بيشتر باشد. ضمن اينكه بخش زيادي از نيازمنديهاي مردم به محصولات كشاورزي نيز توليد مي شود. آب كارون نيز كه بيهوده به خليج فارس مي ريزد. با اينكار نه تنها از هدر رفتن آب كارون جلوگيري مي شود بلكه بيشترين استفاده نيز شده است.
 در بخش كشاورزي در زمينه هاي مختلف زير مي توان سرمايه گذاري كرد و براي افراد زيادي فرصت شغلي ايجاد نمود.
الف ) پرورش دام و طيور
  منطقه ايذه از دير باز يكي از كانونهاي پرورش و نگهداري دام و طيوربوده است . در گذشته زندگي كوچندگي كه مبتني بر پرورش و نگهداري دام بود اساس معيشت و امرار معاش اهالي بوده است. بنابراين مي توان با اصلاح روشهاي سنتي  و تشويق ، ترغيب و حمايت از جوانان و ارائه خدمات مشاوره اي به آنان بخشي از نيروي انساني را در مراكز دامپروري و پرورش طيور به ويزه مرغ و شتر مرغ كه بسيار سود آور است ، مشغول به كار كرد.
ب) پرورش زنبور عسل
    دامنه هاي منگشت ، قارون ، كوه سفيد ، در امتداد رودها وجويبارها ، دركنار باغات ومزارع شرايط مناسبي براي پرورش زنبورعسل وجود دارد .
پ)پرور ش ماهي
   در كنار رودخانه ها و پايين دست چشمه ها و جويبارها مي توان صدها و هزاران حوضچه ي پرورش ماهي احداث وبراي صدها نفر اشتغال زايي كرد.
ت) ماهيگيري
     دولت مي تواند با تكثير آبزيان در درياچه هاي سد كارون 3 وسد شهيد عباسپور و در آينده در درياچه ي سد كارون 4 با كمترين هزينه براي دهها نفر شغل و درآمدزايي ايجاد كند.
ث) پرورش گياهان دارويي
    در اقليم منطقه گياهان دارويي فراواني رشد و نمو دارند. با اتخاذ تدابيري هم مي توان زمينه رشد ونمو طبيعي اين گياهان را بيشتر فراهم ساخت هم با ايجاد مزارع به كاشت و توليد آنها مبادرت كرد و در نتيجه فرصتهاي شغلي را ايجاد نمود نبايد فراموش كرد كه ارزش ريالي يك كيلو از اين گياهان با يك بشكه نفت برابري مي كند.
ج) توليد و پرورش گياهان وحشي
در جنگلها و مراتع شهرستان ايذه گياهان خوراكي بسيار ارزشمندي مانند قارچ ، بنسر ، پياز كوهي ، كنگر ، كرفس ، موسير ، ريواس ، تره كوهي و...  بصورت طبيعي رويده مي شوند بهره برداري غيرعلمي وسودجويانه از اين موهبتهاي خدادادي سبب شده تا انقراض و نابودي اين رستنيهاي وحشي شتاب بيشتري به خود بگيرد انجام مطالعات كارشناسي و اتخاذ تدابير و شيوه هاي مناسب و صحيح  هم مي توانداين گياهان و ذخيره هاي ارزشمند غذايي را از خطر نابودي نجات دهد هم با بهره برداري صحيح از آنها اشتغال و درآمد زايي ايجادكرد.
 چ ) توسعه وگسترش باغات
    چنانچه قبلا گفته شد در شهرستان ايذه مي توان انواع محصولات گرمسيري و مديترانهاي و در ارتفاعات ميوه هاي سردسيري را برداشت كرد در گذشته هاي دور نيشكر و خربزه ي ايذه شهرت فراوان داشته است . آثاري از درخت زيتون درساحل رود كارون به چشم مي خورد و اماكني منسوب به درخت زيتون نيز در منطقه وجود دارد در دره هاي دورافتاده بوته هاي انگور ،انار وگردوو... ديده مي شود كه زمان كاشت آنها معلوم نيست . همه اين شواهد نشان مي دهد كه باعداري و باغباني روزگاري براي اهالي شغل و معيشت بوده است.
  مركبات ، زيتون ، گردو ، انار ، بادام ، انجير ، انگورو بسياري از محصولات ديگر را مي توان در مناطق مختلف شهرستان توليد كرد.
ح) پرورش گل و گياهان زينتي
گل گياهي است كه براي حيات و زنده ماندن شرايط خاصي را مي طلبد:  نزديكي به رودخانه ، طول روزبلند ، روشنايي كامل وآب و هواي گرم و خشك . تمام اين شرايط در شهرستان ايذه فراهم است. در كشور هلند كه رتبه اول توليد و پرورش گل را داراست در پاييز و زمستان فقط روزانه 6ساعت نور وجود دارد. سوخت براي گرم كردن گلخانه نيز بسيار گران است در حاليكه در شهرستان ايذه بندرت طول روز از 9ساعت كمتر مي شود وقيمت سوخت  براي گرم كردن گلخانه نيز در كشور ما بسيار ارزان است. ضمن اينكه توليد 2يا 3شاخه گل معادل ارزآوري يك بشكه نفت است . يكي از بازارهاي مهم خريد ومصرف گل نيز كشورهاي حاشيه خليج فارس مي باشند كه در نزديكي ما استقرار دارند. دولت  مي تواند با سياست گذارهاي مناسب و حمايتهاي لازم بخشي از نيروي انساني و سرمايه مادي را به سوي اين صنعت بسيار سودآور هدايت نمايد.
خ) جنگل
جنگل يكي از موهبتهاي بسيار با ارزش خداوند سبحان است كه هراندازه انسان از آن استفاده بكند زوال ناپذير است و قابل تجديد ، به شرطي كه استفاده از آن صحيح ودرست صورت بگيرد. هيچكس ارزش و اهميت جنگل را در حيات انسان و موجودات زنده انكار نمي كند. اين گنج فنا ناپذير هميشه به انسان ياري رسانده است. بيش از نيمي از مساحت شهرستان را جنگل پوشانده است  كه 80درصد از اين پوشش جنگلي به درخت بلوط و 20درصد آن به گونه هايي مانند پسته وحشي يا بنه ، زالزالك ، بادام كوهي و... اختصاص دارد.  
به دليل اهميت و ارزش اقتصادي جنگل  در باره ي ارزش و كاربرد دو گونه ي بلوط وبنه اشاره مي شود:
بلوط درختي است كه براي انسان فوايد بسياري دارد ازجمله:
• ازچوب آن به دليل فشردگي ، استحكام ، مقاومت و پايداري  در ساختمان سازي ، ساختن كشتي ، پاركت ، مبلمان ، تهيه روكش ، تراورس راه آهن ، مدل سازي ، بشكه سازي و... استفاده مي شود.
• از لايه ي بين پوست و مغز كه « جفت » ناميده مي شود در صنايع رنگرزي ، براي مقاوم سازي چرم و در داروسازي استفاده مي گردد.
• از بلوط براي تهيه خوراك دام وساختن بعضي داروها نيز استفاده مي شود
• تانن بلوط در صنايع غذايي ، داروسازي ، پزشكي و صنعت كاربرد زيادي دارد
بنابراين با كاربردهاي گوناگونان بلوط مي توان بخشي از نيروي انساني را در اين بخش مشغول بكار كرد و با اتخاذ تدابيري در جهت احياء و گسترش جنگل بلوط كوشيد. در حال حاضر اهالي از درخت بلوط براي سوخت ،تهيه ذغال و حصاركشي و پرچين  واز ميوه ي آن براي خوراك دام و بصورت تفنني بعنوان خوراكيهاي محلي استفاده مي كنند آنهم بصورت غير علمي وبي رويه  كه تخريب و نابودي جنگلها را در پي خواهد داشت.
بنه يا پسته وحشي نزديك به ده درصد از پوشش جنگلي منطقه را به خود اختصاص مي دهد ازاين درخت ارزشمند دو محصول قيمتي بدست مي آيد:
1- ميوه ي خوشه اي بنام محلي « بن » و « كلخونگ »  كه استفاده هاي فراواني دارد از جمله:
• تهيه ترشي و مربا
• تهيه شيريني
• استفاده دارويي
• استفاده از پوست آن در رنگرزي
• براي خوش طعم كردن پلو و تهيه حلوا
• تهيه تسبيح
• استخراج روغن
• تغذيه دام وطيور
• تهيه آجيل و تنقلات محلي
2- شيره ي سقز كه در حال حاضر قيمت هر كيلوگرم آن 100000ريال مي باشد واز آن
مشتقاتي مانند  « كلوفان » و « تربانتين » به دست مي آيد و كاربردهاي گوناگون
 دارد مانند:
• داروسازي
• پلاستيك سازي
• رنگ سازي
• تهيه عطر وادكلن
• نساجي و پارچه بافي
• نوعي اسانس براي خوش طعم كردن مواد غذايي
 
دولت با ارائه آموزشها و خدمات مشاوره اي و حمايتهاي گوناگونان و تهيه و اجراي طرحها ي مختلف  مي تواند از اين دو ثروت زوال ناپذير خداد دادي  با كمترين هزينه هم زندگي روستاييان وعشاير را بهبود بخشيد و براي آنان ايجاد اشتغال و درآمدزايي كرد هم مردم با پي بردن به اهميت و ارزش اقتصادي جنگل در حفظ ونگهداري و احياء و گسترش جنگل  مشاركت فعال خواهند داشت.
 
نتيجه
     شهرستان ايذه يكي از شهرهاي توسعه نيافته ي كشور است كه دو ويژگي بارز دارد: فقر و بيكاري ،  دستيابي به توسعه و غلبه ي بر فقر از طريق ايجاد اشتغال ممكن است . بايستي با برنامه ريزي ، حمايت و اعطاي تسهيلات اعتباري و مالي زمينه ايجاد اشتغال را فراهم ساخت. و براي تحقق اين مهم بايستي 1- با تاكيد و تكيه بر منابع و امكانات محلي به سوي توسعه گام بر داشت 2- بنگاهها ، كاركاهها و تعاونيهاي كوچك و زود بازده را ايجاد نمود تا افراد هم بعنوان مالك ومدير و هم كارگر و  مجري در فعاليتهاي توليدي و خدماتي مشاركت نمايند.   در شهرستان ايذه استعدادها ، توانمنديها و زمينه هاي فراواني براي ايجاد اشتغال و توسعه وجود دارد. آثار باستاني و تاريخي ، جاذبه ها و چشم اندازهاي زيباي طبيعي  ، رودخانه ، چشمه ، درياچه ، جنگل ، كوهستان و زيارتگاههاي فراوان زمينه هاي لازم براي  توسعه و گسترش صنعت توريسم ، اكو توريسم و توريسم مذهبي فراهم نموده است. با بازسازي و مرمت جاده ها ، ايجاد تاسيسات لازم  و تشكيل تور هاي جمعي مي توان زمينه اشتغال براي صدها نفر را بوجود آورده است.
   شرايط مطلوب آب و هوا ، اقليم مناسب ، اراضي هموار و حاصلخيز در نگاه اول  هر فردي را متقاعد مي كند كه با وجود اين شرايط مطلوب ، بايد كشاورزي را محور توسعه منطقه قرار داد. با افزايش سطح زير كشت ، اصلاح روشهاي كشت ، مكانيزاسيون ، ايجاد تنوع در توليدات كشاورزي ، انتقال آب كارون به دشت ايذه و دشتهاي اطراف و حمايت و تشويق دولت ، از يك سو مي توان فرصتهاي شغلي زيادي ايجاد نمود و از طرفي بخشي از نيازهاي كشور به توليدات كشاورزي را تامين كرد. توسعه و رونق دامپروري ، كاشت و پرورش گل و گياهان تزييني ، دارويي ، و خوراكي در منطقه مي تواند در اشتغال زايي بسيار موثر باشد. وجود جنگل و مرتع فرصت مناسبي است تا با مشاركت بوميان هم در حفظ و حراست جنگل و مراتع كوشيد هم با آشنا ساختن بوميان از جنگل و منافع و فوايد آن و اعمال حمايتهاي دولت ، به توليد فراورده ها و محصولات جنگلي و مرتعي مبادرت نمود و با كمترين هزينه مشاغل گوناگوني را ايجاد نمود. وجود چشمه سارها ، رود ها و درياچه هاي فراوان امكان توليد ، تكثير و پرورش آبزيان و ماهيگيري را فراهم ساخته است همچنين با ايجاد تاسيسات در حاشيه ي درياچه ها و برپايي ورزش ها و مسابقات مفرح و جذاب قايقراني و اسكي روي آب ، مي توان فرصتهاي شغلي فراواني ايجاد كرد و براي بوميان درآمد زايي كرد.


موضوع مرتبط:  کشتکار گلخانه‌ای زمينه‌ای برای اشتغال و درآمدزايی

 

دیدگاه‌ها   

 
+3 # رضا 1393-02-12 21:12
تا زمانی که در ایذه قوم گرائی و طایفه گرائی وجود دارد و با این افکار بخواهیم ادامه دهیم ایذه نه تنها پیشرفت نمیکند بلکه پسرفت هم خواهد کرد همانطور که در حال حاضر شاهدش هستیم .
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: